Navadna marmozetka
Opica Navadna marmozetka (Callithrix jacchus) je vrsta malih opic, ki izvirajo iz Južne Amerike (najdemo jih v pragozdovih Brazilije).
Življenjska doba teh opic v ujetništvu je do 20 let. Merijo 19 centimetrov, dolžina repa je do 30 centimetrov, teža 240 gramov. Mlade opice je mogoče dobro udomačiti, vendar spuščene v stanovanju ne morejo biti brez nadzora.
Prehrana opice
Opice hranimo dvakrat na dan – zjutraj in popoldne. Zjutraj jih krmimo s kašico (frutolino, čokolino, rižolino, keksolino), občasno tudi s kosmiči, kuhanim rižem, corn flakes, … Popoldanski obrok pa je sestavljen iz različnega sadja in zelenjave (sveža in kuhana).
Za te opice je značilno, da v naravi obgrizejo lubje, da pridejo do različnih smol, ki jih v ujetništvu nadomestimo s t.i. gumi arabico vsaj trikrat tedensko (trži podjetje Samson Kamnik). Občasno jim ponudimo tudi trdo kuhano jajce, jogurt, testenine, rozine, razne oreščke, nemastno skuto, žuželke (mokarje, čričke, kobilice). Raznolika prehrana je pomembna, saj se tako izognemo dolgočasju in izgubi apetita. Slednje preprečimo tudi s skrivanjem hrane v različne predmete in jih hranimo na različnih koncih kletke.
Pomembno: Ker t.i. opice novega sveta potrebujejo veliko več vitamina D3 in ga ne presnavljajo brez sončne svetlobe, ga je treba dvakrat tedensko dodajati v obliki kapljic.
Bivalne razmere
Temperatura prostora, kjer opice prebivajo, naj se giblje od 20°C do 24°C. Opice potrebujejo večjo kletko, višine minimalno 1,5 metra. Tla kletke so lahko mrežasta ali pa uporabimo različne vrste nastilja – slama, sekanci, žaganje, šota. Prostor čistimo dnevno z odstranjevanjem ostankov hrane, tedensko odstranimo iztrebke in urin. Posebnost te vrste opice je v označevanje prostora (še posebej v skupini z več opicami; če imate samo eno opico za hišnega ljubljenčka, označevanje ni izrazito) z izločki prsnih žlez, ki imajo vonj mošusa. Ta je nekaterim ljudem prijeten, drugim malo manj. Označevanje upoštevamo pri čiščenju, tako da nikoli ne razkužimo in popolnoma očistimo celotne kletke, v kateri prebivajo opice. V nasprotnem primeru samo spodbudimo pretirano izločanje žlez, kar je škodljivo za opico. Prostor raznoliko uredimo s poševnimi in navpičnimi vejami, skrivališči, vrvmi, igračami. Postavitev je priporočljivo vsake toliko časa spremeniti, saj s tem preprečimo dolgčas in spodbudimo raziskovanje prostora, kar je pri primatih zelo pomembno. Na najvišjem prostoru v kletki jim uredimo prostor za spanje – zaboj z odprtino, v katerega položimo mehkejšo krpo brez nitk, da se opica ne zaplete v njih.